Mieszkania z rynku pierwotnego, to w większości mieszkania w standardzie deweloperskim. Cena takiego mieszkania najczęściej jest dużo niższa niż mieszkania wykończonego "pod klucz" czy mieszkania z rynku wtórnego.
1. Stan deweloperski, co faktycznie znaczy to określenie.
Pomimo bardzo częstego używania tego określenia w opisach, w ogłoszeniach czy na stronie dewelopera, to dotychczas nie pojawiły się żadne regulacje prawne czy jednoznaczne definicje określenia czym jest i jak należy interpretować "stan deweloperski".
Daje, to duże możliwości bardzo indywidualnych interpretacji, szczególnie przez firmy deweloperskie, które w różny sposób definiują "stan deweloperski"
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych definicji jest definicja mówiąca o tym że;
-
-
Stan deweloperski, to stan, w którym mieszkanie jest gotowe do dalszego wykończenia, więc jest to mieszkanie, w którym są rozprowadzone wszystkie instalacje, są wykonane tynki oraz wylewki, zainstalowano grzejniki oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne, a także drzwi wejściowe do mieszkania. Ogólnie można przyjąć, że jest to "standardowy stan deweloperski".
-
Są również firmy deweloperskie, które rozszerzają zakres dodatków przy wykończeniu mieszkań o; drzwi wewnętrzne, gniazda i wyłączniki elektryczne, jednokrotne malowanie ścian na biały kolor i jeśli jest indywidualne ogrzewanie mieszkań, to piec gazowy. Wtedy deweloper określa, to jako "podwyższony stan deweloperski", chociaż niektórzy deweloperzy taktują to jako "standardowy stan deweloperski".
-
Jak wynika z powyższych opisów interpretacja co do stanu deweloperskiego jest sprawą indywidualną i decydując się na zakup takiego mieszkania należy sprawdzić co w danej firmie oznacza stan deweloperski.
2. Stan deweloperski mieszkania – plusy
Wiele osób kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim widząc w tym możliwość własnej aranżacji mieszkania oraz dostosowania go do własnych potrzeb. Kolejnym plusem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest duży wpływ na wysokość wydatkowanych środków na wykończenie mieszkania. Oszczędności pojawiają się wtedy gdy racjonalnie wydatkujemy pieniądze na zakup materiałów, na ekipy remontowe, a najwięcej zaoszczędzimy gdy mamy umiejętności samodzielnego wykonania wielu prac.
3. Stan deweloperski mieszkania – minusy
Jednym z dużych minusów zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest niewątpliwie brak precyzyjnego oszacowania wartości wykończenia mieszkania. Minus kolejny, to brak dostępnych ekip remontowych w określanym przez nas czasie. Jeszcze jeden poważny minus zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, to niewątpliwie czas wykonania wykończenia mieszkania. Zakładając, że już wcześniej umówiliśmy termin z ekipą remontową, to każdy zakres prac wymaga czasu wykonania, więc czas od wykończenia mieszkania do wprowadzenia, to z reguły okres od jednego do kilku miesięcy.
4. Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy warto?
Czy warto kupować mieszkanie w standardzie deweloperskim? Na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Tego typu mieszkanie ma zalety i wady. Dla jednych dużą przeszkodą będzie poszukiwanie dobrej ekipy remontowej i czas wykonania zakresu prac wykończeniowych. Dla tych osób najwłaściwszym rozwiązanie wydaje się zakup mieszkania wykończonego "pod klucz". Chociaż i to rozwiązanie ma pewien minus, bo przy takim wyborze musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie rozwiązania będą spełniały nasze kryteria.
Z kolei osoby, które organizacyjnie poradzą sobie z wszystkim przeciwnościami związanymi z wykończeniem mieszkania, a ponadto stwierdzą, że czas nie odgrywa kluczowej roli, to z odwagą podejmą decyzję o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim.
Dla jednych ryzyko i satysfakcja z własnego udziału w pracach wykończeniowych jest dodatkowym bodźcem do zakupu mieszkania w "stanie deweloperski".
Dla drugiej grupy, wygoda czyli możliwość zamieszkania już po odbiorze kluczy jest tym co przeważy w zakupie mieszkania "pod klucz".
Jak widać osiągnięcie kompromisu przy podejmowaniu decyzji, o tym czy kupić mieszkanie wykończone "pod klucz" czy może w "stanie deweloperskim", nie jest łatwe.