Mieszkanie - Co ma wpływ na cenę

Zakup lokalu mieszkalnego nie jest sprawą łatwą. Każdy klient ustala własne kryteria i stara się wybrać jak najbardziej atrakcyjne dla niego oferty. Jednak w ostatecznym rozrachunku górę bierze czynnik ekonomiczny i najczęściej to cena jest najważniejszym kryterium wyboru tej a nie innej oferty, zarówno na rynku wtórnym i pierwotnym. Co więc wpływa na cenę? Dlaczego dwa bardzo podobne mieszkanie dosyć istotnie różnią się ceną?

1. Lokalizacja

Lokalizacja to bezwzględnie kluczowy czynnik mający największy wpływ na cenę mieszkania.

To co gwarantuje wysoką cenę mieszkania, to lokalizacja w centralnych dzielnicach miast, a także w dzielnicach, które są nazywane topowymi (topowe czyli te, które mają bogatą infrastrukturę, stwarzają komfort zamieszkania połączony z wypoczynkiem z terenami rekreacyjnymi, mają dogodne połączenia komunikacyjne).

Duży wpływ na cenę ma również dostęp do obiektów kultury (kino, teatr, muzea, filharmonia), placówek edukacyjnych, obiektów sportowych, a także różnego rodzaju placówek usługowych i handlowych.

Z kolei mieszkania w pobliżu ruchliwych dróg, zakładów przemysłowych, linii kolejowych czy czy w rejonach, w których bezpieczeństwo publiczne jest niskie, to wówczas cena takich mieszkań jest relatywnie dużo niższa.

Kolejnym czynnikiem powiązanym z lokalizacją, a mającym wpływ na cenę jest położenie względem stron świata.

2. Budynek – standard budynku, mieszkania, układ przestrzenny mieszkania

Istotnym czynnikiem kształtującym cenę mieszkania jest sam budynek. Bardzo ważny jest stan techniczny budynku, rok budowy, materiały z jakich został wykonany, technologia wykonania, przestrzenny układ wewnętrzny, rodzaj ocieplenia budynku, typ dachu, rodzaj okien, cichobieżna winda do poziomu garaży podziemnych, a także wszelkie instalacje i materiały użyte do budowy.

Duże znaczenie ma również infrastruktura towarzysząca taka jak, tereny zielone wokół budynku, mała architektura, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe przed budynkiem, garaże, komórki lokatorskie.

Niewątpliwie istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę mieszkania jest również układ przestrzenny, standard i wysokość mieszkania. Mieszkania po remoncie czy wykonane przez dewelopera "pod klucz" są o kilkanaście % droższe od mieszkań do remontu czy mieszkań od dewelopera w standardzie do własnego wykończenia. Także układ mieszkania ma wpływ na cenę, im bardziej jest funkcjonalny tym wyższa jest cena takiego mieszkania. Wysokość mieszkania, która podnosi komfort zamieszkiwania, to także czynnik wpływający na cenę mieszkania.

3. Mieszkanie

Mieszkanie w istotny sposób wpływa na łączną cenę nieruchomości. To co decyduje o walorach i cenie mieszkania, to przede wszystkim powierzchnia, ilość pokoi, widna oddzielna kuchnia, rozkład całego mieszkania. Standard i komfort życia, to nie tylko powierzchnia, to również przestrzeń każdego z pomieszczeń, którą dodatkowo możemy uzyskać poprzez wyburzenie ściany działowej od strony przedpokoju lub wystawienie dużych przesuwnych okien w salonie, które umożliwią swobodne wyjście na duży balkon lub taras. Taras lub balkon, to dodatkowa powierzchnia, która podnosi komfort wypoczynku. Takie atuty w znacznym stopniu wpływają na cenę mieszkania ale również podnoszą komfort i jakość życia. Łatwość przearanżowania wnętrza mieszkania ma zasadniczy wpływ na podjęcie decyzji o zakupie danej nieruchomości.

4. Dodatkowe udogodnienia

Co jeszcze może mieć wpływ na cenę mieszkania? Bez wątpienia są to udogodnienia takie jak całodobowa ochrona, zamknięty teren, portier obecny całą dobę na recepcji w budynku, firma utrzymująca porządek na terenie zewnętrznych i w budynku. Usługi dodatkowe podnoszą standard całego mini osiedla, a to z kolei przekłada się na cenę mieszkań na nim położonym.

Copyrights © Residence Nieruchomości. Wszelkie prawa zastrzeżone.