Lokalizacja nieruchomości, a strony świata

Lokalizacja nieruchomości, a strony świata

Położenie nieruchomości (domu, mieszkania) względem stron świata ma zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Istotne znaczenie ma również fakt, że nie istnieje jeden optymalny układ, bowiem bardzo dużo zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców. Warto zatem poznać korzyści jakie zapewnia usytuowanie nieruchomości względem stron świata.

Strony świata – co powinniśmy wiedzieć

Strona południowa – najkorzystniej przeznaczyć ją dla strefy dziennej

Ta lokalizacja pozwala na bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń oraz pozyskiwanie darmowego ciepła i naturalnie dogrzewa mieszkanie. Idealnym rozwiązanie jest przeznaczenie tej strony dla salonu, gdyż tam najczęściej przebywają wszyscy domownicy.

Lokalizacja południowa jest najmniej korzystna dla kuchni i sypialnia. Wyższa temperatura nie stwarza optymalnych warunków do snu. Z kolei dla kuchni, w której z racji przeznaczenia często gotujemy i panuje wyższa temperatura, to dodatkowe dogrzewanie ciepłem słonecznym jest rozwiązaniem mało ekonomicznym.

Strona północna – to strefa gospodarcza

Stronę północną z reguły przeznaczymy na wejście oraz takie pomieszczenia garaż, schowki, pralnia, garderoby.

Należy pamiętać, że pomieszczenia od strony północnej są najbardziej podatne na oddziaływanie wilgoci oraz są to pomieszczenia chłodne i ciemne.

Strona wschodnia – to najlepsze przeznaczenie na sypialnię i kuchnię

Urządzenie sypialnie od strony wschodniej wpływa na to, że w dzień pomieszczenia te nie nagrzewają się co pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury na wieczorny i nocny odpoczynek, a z kolei rano możemy budzić się z pierwszymi promieniami słońca.

Natomiast usytuowanie kuchni od wschodu jest korzystne w dwóch zasadniczych powodów; w ciągu dnia nie nagrzewa się nadmiernie oraz zapewnia dużo dziennego światła w porze przygotowywania śniadania.

Strona zachodnia – to pokoje dla dzieci i taras

Lokalizacja zachodnia zapewnia bardzo korzystny dostęp do światła dziennego. Strona zachodnia idealnie wpisuje się w tryb rytmu dobowego dzieci. Dostęp do światła dziennego również jest korzystny dla pomieszczeń przeznaczonych na gabinet.

Lokalizacja zachodnia dla tarasu lub balkonu jest bardzo korzystna ze względu na dostęp do słońca w godzinach popołudniowych, gdyż wtedy większość z nas ten czas przeznacza na odpoczynek.

Strony świata – na ile to takie ważne

Usytuowanie mieszkania (domu) względem stron świata na wpływ nie tylko na nasze samopoczucie ale również sprzyja właściwemu oświetleniu pomieszczeń. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy naszym trybem życia, a oświetleniem słonecznym. Idealnym rozwiązaniem (o ile tak można to określić) byłoby zatem; rano słońce w sypialni i kuchni, a po południu i wieczorem w salonie i pokojach dziecięcych.

Lokalizacja względem stron świata pozwala regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach i zachować zdrowy mikroklimat, ma zatem istotny wpływ na nasze samopoczucie. Chcąc uniknąć kosztownej i kłopotliwej przebudowy, warto więc już na etapie poszukiwania nieruchomości zadbać o odpowiedni układ pomieszczeń, który przełoży się na komfort użytkowania.

Równie ważnym czynnikiem powiązanym z układem stron świata jest energooszczędność. W budownictwie dąży się do tego aby budynek był zaprojektowany i usytuowany tak aby od strony północnej było jak najmniej otworów okiennych, a od strony południowej bardzo duże okna, które pozwalają ogrzewać wnętrze i ograniczać koszty ogrzewania.

Najlepsze położenie mieszkania, domu względem stron świata

Jedna z najkorzystniejszych orientacji rozlokowania pomieszczeń w mieszkaniu, domu;

  • salon – południe, zachód,

  • sypialnia – wschód lub inny kierunek w zależności od indywidualnych potrzeb,

  • kuchnia – wschód, północ,

  • pokój dziecięcy – zachód,

  • gabinet – w zależności od godzin pracy wschód lub zachód,

  • łazienka – bez okien – północ; z oknami – dowolna strona.

W większości przypadków takie usytuowanie to maksymalne wykorzystanie dopasowania do czasu i sposobu użytkowania pomieszczeń.

Copyrights © Residence Nieruchomości. Wszelkie prawa zastrzeżone.